Ur arkivet: Kärnkraftens betydelse är stor

Vi har upplevt en rekordkall vinter med skenande energipriser. Konsekvenserna av att energiproduktionen i Sverige inte kunnat leverera fullt ut till konsumenter och företag har blivit tydliga de senaste månaderna. Trots de problem vi upplevt, meddelar oppositionen att kärnkraften ska avvecklas. Det är dags att oppositionen berättar för svenska folket hur en rödgrön regering skulle lösa Sveriges energiförsörjning. Vilka kärnkraftsreaktorer är det S, V och MP vill stänga och när? Hur ska vi hjälpa våra grannar ur sitt kolkraftsberoende utan export av miljövänlig svensk energi? Och hur ska vi slippa frysa under kommande vintrar om kärnkraften avvecklas innan vi har tillräckliga alternativ?

Veckans rekommenderade läsning ur arkivet är ”Kärnkraftens betydelse är stor” av Anna Kinberg Batra från 2010. Hela artikeln kan läsas här.

Svensk Tidskrift grundades 1911 och i samband med tidskriftens hundraårsjubileum digitaliserades hela arkivet som nu finns fritt läs- och sökbart på vår hemsida. Över hundra år av borgerlig idédebatt hittar du här.