Renate Larssen: Svenska Freds förlorade när verkligheten hann ikapp

Det är lätt att glömma hur nära avgrunden Sverige en gång var. Nyligen snubblade jag över en gammal artikel i Aftonbladet från februari 2004 där Svenska Freds dåvarande ordförande klagar på att en spelfilm är en förtäckt ”hyllning till Gripen och Försvaret” för att den visar svenska stridspiloter.

Idag låter det som en parodi. I Förtroendebarometern för 2026 åtnjuter Försvarsmakten högst förtroende av alla myndigheter. Även SOM-institutets mätning Svenska Trender bekräftar detta. Andelen som litar på Försvarsmakten har ökat stadigt och är idag högre än på 80-talet. Att hylla Gripen och Försvaret har blivit en nationalsport.

Svenska Freds har förlorat kriget. Det är knappast överraskande, för verkligheten har upprepade gånger visat hur fel de har och hur farliga deras idéer egentligen är. I snälla ordalag kan Svenska Freds beskrivas som nyttiga idioter åt världens skurkstater. Men i grunden är de rent av värdenihilister: deras ’alla bör nedrusta’-inställning sätter ett likhetstecken mellan en liberal demokrati som Sverige och imperialistiska diktaturer som Ryssland eller Iran, som att både vi och de utgör lika stora hot mot världsfreden. Det är en falsk ekvivalens som bara gynnar de som vill oss illa. 

Det är tydligt att Svenska Freds verkar inom ett (des)informationslandskap där de påverkas av och reproducerar en världsbild där Västvärlden och dess allierade är ansvariga för de krig och konflikter som uppstår, medan andra sidan bara reagerar på vår aggression. Rysslands invasion av Ukraina reduceras till att handla om ’hotet från Nato’. De ignorerar den historiska kontinuiteten mellan sovjetisk och rysk imperialism, regimens nationalistiska ideologi och Putins uttryckliga plan att införliva de forna sovjetrepublikerna i det nya ryska imperiet. 

Samma med Gazakriget. En 100-årig religiös konflikt reduceras till Israels militära ockupation av Västbanken för 50 år sedan som, enligt Svenska Freds historieskrivning, verkar ha uppstått ur tomma intet. Aspekter som den palestinska nationalismens nazistiska rötter, panarabisk militär aggression, sovjetisk och iransk infiltration av den palestinska politiska rörelsen och Muslimska Brödraskapets målsättning att utplåna den judiska staten är helt frånvarande i analysen.

Svenska Freds ställningstaganden uppvisar en intellektuell fattigdom och en patologisk oförmåga att ta hänsyn till historisk komplexitet och ideologisk kontext. I deras verklighet är det bara Väst som står för aggressionen; om vi bara avrustar så blir det fred på jorden. Men den som på allvar tror att det kommer att bli fred i Östeuropa eller Mellanöstern bara Nato upplöses och Israel avrustar behöver gå ut och andas lite frisk luft. Svenska Freds klamrar sig fast vid sin historieförvrängning för att det är deras enda existensberättigande: skulle de erkänna att det finns länder i världen som utgör ett hot mot oss alldeles oavsett vad vi själva gör så faller avrustningsargumentet. Tack och lov så är det ingen som lyssnar på dem längre.

Renate Larssen är ledarskribent på Barometern/SNB