Örjan Hultåker: Prioritera skattesänkningar framför höjda bidrag

Den borgerliga moderatledda regeringen skall snart lägga fram sin sista budget före 2026 års riksdagsval. Regeringspartierna överväger nu hur de skall använda det reformutrymme som finns och  kan användas för ekonomiska satsningar.

Alla partier i och utanför regeringen synes vara överens om att ekonomin behöver stimuleras för att öka tillväxten och minska arbetslösheten, den privata konsumtionen behöver öka. Det tycks också finnas en enighet om att familjer och individer behöver ha mer pengar i plånboken (läs på kontokortet) för att upprätthålla sin levnadsstandard efter att ha drabbats av prishöjningar och inflation.

Men skall hushållens ekonomin förbättras genom höjda bidrag eller genom sänkta skatter?

Undersökningar som genomförts av SKOP på uppdrag av Svenskt näringsliv har visat att bara en minoritet av svenskarna själva är beredde att personligen betala mer i skatt för att bekosta transfereringar. Det är 64 procent som säger nej till att själva betala högre skatt för att finansiera höjd arbetslöshetsersättning. Och lika många, 64 procent, säger nej till att själva betala högre skatt om pengarna skall gå till höjda försörjningsstöd/socialbidrag. En majoritet (56 procent) vill inte heller själva betala högre skatt för att finansiera höjd sjukpenning.

Skatter och ekonomisk politik är en av de viktigaste skiljelinjerna mellan socialistiska och borgerliga värderingar i väljarkåren. När SKOP frågar svenskarna vad som är viktigast av sänkt skatt eller höjda transfereringar/bidrag så anser en majoritet av rödgröna sympatisörer från S, V och Mp att det är viktigare med höjda bidrag än med sänkt skatt.

Men det är en försumbar andel av de borgerliga sympatisörerna från M, L, C och KD som tycker så.

Av de borgerliga sympatisörerna var det i oktober 2023 bara 14 procent som ansåg att höjd arbetslöshetsersättning var viktigare än sänkt skatt. Det var 18 procent som ansåg att höjda försörjningstöd/socialbidrag var viktigare än sänkt skatt och 25 procent som ansåg att höjd sjukpenning var viktigare än sänkt skatt. (Källa. Svenskarnas vilja att betala skatt för välfärden, rapport till Svenskt näringsliv, SKOP maj 2024).

I det pågående budgetarbetet och inför kommande val är det viktigt att den ekonomiska politiken utformas så att den överensstämmer med värderingarna hos de väljare som lyfte fram partierna till regeringsmakten. För den nuvarande borgerliga regeringen gäller att deras väljare prioriterar skattesänkningar framför bidrag. Eftersom Sverigedemokraternas väljare delar de borgerliga värderingar i den ekonomiska politiken underlättas arbetet med en värderingstyrd ekonomisk budgetpolitik.

Om budgeten dessutom ger utrymme för kvalitetsförbättringar inom skola sjukvård och omsorg så blir politiken ännu mer i överensstämmelse med borgerliga väljares önskemål.

Örjan Hultåker är docent